niedziela, 18 maja 2014

Nietypowo o ekologii

 Jak skutecznie zainteresować dzieci wiedzą o ekologii i przyrodzie? Jak kształtować postawy proekologiczne, jak dbać o środowisko lokalne! Jak zachęcić do rekreacji w terenie!

Przede wszystkim warto wykorzystać energię i zapał młodych ludzi do zmieniania świata na lepsze. Dlatego 7.05.2014 r. uczniowie klasy 6a i 6b wzięli udział w szkolnej akcji „Czysty las wokół nas - piknik ekologiczny”. Dzięki akcji pod nadzorem Nadleśnictwa Rybnik udało się wysprzątać spory teren leśnictwa Chwałęcice w Rybniku-Boguszowicach, poczynając od hali MOSiR a potem dalej w kierunku sklepu Tesco. Uczniowie wraz z opiekunami zebrali kilkadziesiąt worków śmieci - co na pewno przyczyniło się do poprawy stanu środowiska w temacie śmieci, zdecydowanie też zmieniło krajobraz lasu na bardziej przychylny dla oka, choć do zrobienia zostało jeszcze wiele pracy.

W drugiej część akcji miał miejsce ekohappening: gry i zabawy o tematyce ekologicznej oraz konkurs ekowiedzy.

Na zakończenie wszyscy zasiedli przy ognisku i kiełbasce, rozmawiając rozbawieni o przeżytych eko-przygodach.

Była to już druga akcja „Czysty las wokół nas - piknik ekologiczny”, ale nie ostatnia. Już planowane są kolejne, rozszerzone o inne działania.

- Podejmowane działania mają niewątpliwie wpływ na kształtowanie właściwych postaw uczniów wobec przyrody i ekologii. Ponadto integrują i wspomagają edukację szkolną-lekcja w terenie, no i na pewno są niezapomnianą przygodą na świeżym powietrzu - ocenia Kazimierz Sosna koordynator akcji.

Akcję zorganizowano dzięki Nadleśnictwu Rybnik. Szczególne podziękowania należą się opiekunowi akcji panu Arkadiuszowi Kochankowi. Ze strony szkoły akcją kierowały panie: Małgorzata Pydych, Mariola Zmarzlik i Katarzyna Kuczera-Wita.