wtorek, 16 czerwca 2015

Ogólnopolski Konkurs Historyczny - etap centralny


W dniach 11-13 czerwca w Warszawie miał miejsce centralny etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”. W tym niecodziennym wydarzeniu miał możliwość uczestniczyć uczeń naszej szkoły Dawid Kula.

W pierwszym dniu uczestników i ich nauczycieli w Muzeum Wojska Polskiego powitali organizatorzy konkursu: m.in. ogólnopolski koordynator konkursu, Mazowiecka Wicekurator pani Katarzyna Góralska, pełnomocnik ds. obronnych w Kuratorium Oświaty w Warszawie - Zdzisław Młodziejewski, Jarosław Zaroń - dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, płk. Krzysztof Kopański z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pani Kurator serdecznie pogratulowała uczniom wiedzy, dodała również, że już sam udział w etapie centralnym jest ogromnym wyróżnieniem i osiągnięciem. Na koniec życzyła uczestnikom dobrej zabawy, gdyż jak stwierdziła „Wiedzę zdobywamy w samotności, a charakter kształtujemy wśród ludzi”. Po zmaganiach konkursowych wszyscy udali się do Łazienek Królewskich, gdzie mogli podziwiać m.in. Pałac na Wodzie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Amfiteatr, liczne rzeźby.
 

 W drugim dniu uczniowie złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie przyjechali do Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, gdzie po kolejnej konkurencji konkursowej, zwiedzili Salę Tradycji Jednostki i obejrzeli pokaz sprzętu saperskiego. Na zakończenie dnia uczestnicy konkursu zwiedzili twierdzę Modlin. W tym samym dniu nauczyciele gościli w Muzeum Archeologicznym, gdzie po obejrzeniu ciekawej wystawy zostały im wręczone dyplomy, upominki, a także złożone gratulacje i podziękowania za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie uczniów do konkursu.W ostatnim dniu dokonano uroczystego podsumowania w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Uroczystość rozpoczął Chór Wojska Polskiego od odśpiewania Hymnu Narodowego. Gratulacje wszystkim składali m.in. Wiceminister Obrony Narodowej - Podsekretarz Stanu Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Maciej Klimczak oraz wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski. Dawid godnie reprezentował naszą szkołę, zdobył tytuł finalisty etapu centralnego, otrzymał dyplom, cenne nagrody książkowe i medal od Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Podsumowanie konkursu, ogromny rozmach z jakim jest organizowany to niezapomniane wrażenia, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci Dawida.