piątek, 23 października 2015

Dzień Edukacji Narodowej

Dziękujemy, jak każdego roku...
Wciąż zbyt mało i nigdy zbyt wiele –
Za to światło, co mrok rozjaśnia.
Dziękujemy Wam Nauczyciele


14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.

14 października 2015 roku był dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Rybniku dniem wyjątkowym. Tego dnia odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, święta ludzi szkoły: byłych i obecnych nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. To dla nich wszystkich bowiem uczniowie 18-tki przygotowali tę uroczystość.

Dla całej szkolnej społeczności dzień ten rozpoczął się uroczystą Mszą świętą w kościele pw. św. Barbary w Rybniku. Mszę Świętą celebrował ks. Proboszcz Piotr Rożyk. Potem wszyscy przeszli do szkoły.

Na sali gimnastycznej o 10:15 rozpoczęła się uroczysta akademia. Najpierw Samorząd Uczniowski w osobie Malwiny Sicińskiej i Wiktorii Górskiej, które prowadziły całą akademię, powitał serdecznie wszystkich gości. Po odśpiewaniu hymnu – z udziałem chóru szkolnego pod kierunkiem pani Małgorzaty Pollok-Studnik – rozpoczęła się część oficjalna.
 

W podziękowaniu za ten dar szlachetny, za wiedzę. Bo to dzięki Wam, szanowni Nauczyciele, mówiąc słowami poetki Marii Urbańskiej: "nie okłamałem chmur, nie oszukałem wiatru, nie okaleczyłem niczyich marzeń – to dzięki Wam, Drodzy Pedagodzy …" tymi słowami najserdeczniejsze życzenia w Dniu Święta Edukacji Narodowej złożyli w imieniu wszystkich uczniów przewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Tudzież oraz Patrycja Miksik.

Po nich podziękowania „za trud starań i wysiłku, by nie ugasić tej iskry, co więcej, by rozniecić płomień ambicji i aspiracji” złożyła Rada Rodziców. Ukoronowaniem części oficjalnej było uroczyste wystąpienie pana dyrektora Romana Pinoczka podczas którego nauczycielom którzy w roku szkolnym 2014/2015 wyróżnili się w sposób szczególny zostały wręczone nagrody.

Wreszcie przyszedł czas na program artystyczny, przygotowywany misternie od września przez klasy 3 pod opieką pani Barbary Zalas oraz Bożeny Sobik wspomagany przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy byli pod wrażeniem. Brawo dla naszych artystów! Potem nasi mali aktorzy i aktorki zaintonowali wszystkim piosenkę „Nauczycielom” a główni bohaterowie akademii zostali obdarowani symbolicznym kwiatkiem z życzeniami i „samorządowym” jabłuszkiem.

Na zakończenie wszyscy wykonali hymn szkoły „Naszą 18” i goście powoli opuszczali salę, choć zdarzały się jeszcze i kwiaty i uściski.

Nauczyciel… to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego?
 

Opracował: Kazimierz Sosna