czwartek, 9 czerwca 2016

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Ziemi Śląskiej


W tym roku szkolnym uczestnicy konkursu to uczniowie różnych gmin województwa śląskiego, w szczególności z Rybnika, Bojszowy, Czernicy, Czerwionki-Leszczyn, Radlina, Jejkowic, Zwonowic, Żor. Konkurs polegał na rozwiązywaniu zdań, których współautorem jest pani Kazimiera Drewniok-Woryna.


Zwycięzcy konkursu:
I miejsce: Julia Mikucka SP 34 Rybnik,

II miejsce: Zuzanna Polańczyk SP 3 Rybnik,
III miejsce: Sandra Laby ZSz-P 6 Rybnik,
IV miejsce: Milan Wowra ZSz-P 5 Rybnik,
V miejsce: Maciej Fizia SP 19 Rybnik,

W ramach tegoż konkursu odbyły się również konkursy o tematyce: gra dydaktyczna lub gra terenowa o mojej miejscowości z opisem zasad gry lub śląskie. 
Zwycięscy konkursu plastycznego:
I miejsce: Agata Kotulska - SP 3 Radlin, I miejsce: Natalia Sobocik - SP Jejkowice, 
II miejsce: Zuzanna Polańczyk, Paulina Romańska – SP 3 Rybnik.

Bogaty program konkursu zapewniał ciekawe i twórcze spędzenie czasu uczestnikom konkursu, jaki i ich opiekunów w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Rybniku. W trakcie konkursu odbyło się m.in. spotkanie z Anną Stronczek – Ślązaczką Roku 1995 („Cudze chwolicie swego nie znocie”). Przeprowadzone zostały warsztaty dla nauczycieli – opiekunów uczniów na temat: „Folklorystyczne inspiracje w twórczości plastycznej i florystycznej” przez dr Aldonę Urbanek. Uczniowie po napisaniu testu konkursowego (po poczęstunku) uczestniczyli w warsztatach „Śląska skrzynia skarbów” przeprowadzone przez Gabrielę Kuśkę. Na początku konkursu wystąpił Zespół „Przygoda” Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rybniku pod kierownictwem Anity Geratowskiej.

Honorowy patronat w bieżącym roku - Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer.

Koordynator, inicjator, pomysłodawca konkursu: Maria Stachowicz-Polak (nauczyciel przyrody Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Rybniku, konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku,
prezes Stowarzyszenia Korzenie.pl w Rybniku).