poniedziałek, 31 października 2016

Dzień Edukacji Narodowej

Mimo niezgodności poglądów w sprawie liczby dni w roku szkolnym, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie są zgodni co do jednego, że najmilszym wydarzeniem w roku szkolnym jest Dzień Edukacji Narodowej.To nie dzień!, to wydarzenie! Jak co roku 14 października w 243 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, dzień uznawany jako święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.
A dla naszych uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Rybniku ten dzień ma zawsze charakter szczególny. I tak było też tym razem. Dla całej szkoły świętowanie zaczęło się od uroczystej Mszy świętej w kościele św. Barbary w Rybniku. Mszę Świętą celebrował wielki przyjaciel szkoły, ks. Proboszcz Piotr Rożyk. Mszę współcelebrowali nasi uczniowie. A potem wszyscy przeszli do szkoły, gdzie na odświętnie przystrojonej sali gimnastycznej o 9:30 rozpoczęła się uroczysta akademia. Po serdecznym powitaniu zaproszonych gości przez Samorząd Uczniowski: nauczycieli, pracowników obsługi i administracji; tych obecnych ale nie zapomniano również i o byłych pracownikach i nauczycielach i odśpiewaniu hymnu – z akompaniamentem chóru szkolnego nastąpiła część oficjalna. Najpiękniejszym momentem części oficjalnej było uroczyste wystąpienie pana dyrektora Romana Pinoczka, podczas którego zostały wręczone statuetki osobom powiększającym  grono "Przyjaciół Szkoły". W tym roku są to: pani Izabela Karwot  - dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, pani Anita Geratowska - dyrektor OPP Zespół Przygoda oraz pan Mariusz Wiśniewski były prezes Stowarzyszenia "17-tka, a obecnie Radny Miasta Rybnika.
Po wystąpieniu pana dyrektora, podziękowania „za trud starań i wysiłku, by nie ugasić tej iskry, co więcej, by rozniecić płomień ambicji i aspiracji” złożyła: pani Renat Mosoń w imieniu Rady Rodziców. Potem zaproszono wszystkich do części artystycznej przygotowywanej przez klasy 6b i 6c pod opieką pani Joanny Łatacz oraz pani Joanny Grudzińskiej. O tym, jak to będzie nauczycielką zaśpiewała nam Julia Rusin, a za pracę w szkole podziękowała wszystkim piosenką Martyna Kuczok. Część artystyczna była dawką humoru szkolnego okraszonego uczniowską piosenką, a wszystko wzmocnione prawdziwym obrazem. Przedmiotem humoru były scenki z życia szkoły które oparto na niezupełnie fikcyjnych, aczkolwiek dziwnych wydarzeniach i osobach z życia ZSP NR 8. Wszyscy uczniowie pokazali prawdziwie artystyczny warsztat aktorski i niecodzienne talenty: łobuz, beksa, nauczycielka itd. Niezwykle emocjonująco wypadli także drugoklasiści w wierszu pt. Nasza pani jest kochana. Na koniec wystąpił nasz szkolny zespół czirliderek pod czujnym okiem pani Bożeny Pękowskiej.
Potem wszyscy zaproszeni zostali obdarowani symbolicznym „samorządowym” jabłuszkiem z życzeniami. Na zakończenie odśpiewaliśmy hymn szkoły „Naszą 18”, no i tak minął kolejny 14 października w naszej szkole, gdzieniegdzie błysnął jeszcze jakiś flesz, poleciała łezka, zdarzyły się kwiaty i uściski… I tak poleciała kolejna kartka w szkolnym kalendarzu.