niedziela, 8 stycznia 2017

Jasełka 2016


Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym… 
Więc „Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił”.

W dniu 19 grudnia 2014 roku zostały wystawione jasełka, przygotowali je uczniowie klasy 2 i 3 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Boguszowicach. Ale jakiż to był ten dzień? O godzinie 9:30 w sali gimnastycznej naszej szkoły zgromadzili się uczniowie, grono pedagogiczne oraz rodzice, dziadkowie i doświadczyli czegoś co bez wątpienia można nazwać wydarzeniem. W przepięknie przygotowanej sali, która na czas owego zdarzenia zamieniła się w cudowną, magiczną krainę gdzie na świat zaraz miało przyjść Boże Dziecię. Już na wstępie mogli wszyscy goście wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia: poczuć zapach choiny, dotknąć słomki w żłóbku... A już chwilę później, z głębi zielonego lasu kolejno wyłaniały się biblijne postacie związane z przyjściem małego Jezuska na świat. Byli trzej królowie, pasterze, Józef, Maria. Były też i zwierzątka - z wyraźnym eko-przesłaniem, był wszechobecny, przecudowny śpiew i i kolędy. Cała ta dopełniająca się świąteczna narracja oraz kostiumy nadały owemu wydarzeniu charakter szczególny. To w wykonaniu "maluczkich" Jasełka pokazały jak głębokim przeżyciem mogą być święta Bożego Narodzenia, i jak ciągle na nowo należy odkrywać narodzenie Jezusa. Widowisko jakim były nasze Jasełka nie tylko więc były opowiadaniem historii Bożego Narodzenia, ale nade wszystko dały nam (publiczności) sposobność do refleksji i zadumy nad nadchodzącymi świętami bożonarodzeniowymi.
Przedstawienie nie miałoby prawdopodobnie swojej mocy twórczej bez należytej reżyserii oraz talentów i zaangażowania w pracy z krasnoludkami pani Katarzyny Nowaczyk oraz pani Aliny Molenda, a pomagała pani Monika Tetla – za co jesteśmy naprawdę wdzięczni, a uroku całości dodała wspaniała scenografia według pomysłu pani Aliny Molenda. Skromną oprawę muzyczną oraz opis przygotował SU. No i nie wolno również zapomnieć o uczniach. To jednak wspaniała gra maluczkich urzekła wszystkich, dostarczyła nam tak wiele radości budząc niezapomniane przeżycia, nawet te ich niewinne pomyłki. Bo to bowiem oni byli najważniejszym elementem tej konstelacji: nasi mali aktorzy, którzy tak sumiennie i wytrwale dążyli do zrealizowania iście karkołomnego przedsięwzięcia od kilku długich tygodni - naszych Jasełek - wydarzenia które pokazało jak wspaniałe talenty mamy w naszym zespole. Za co na koniec zasłużenie zostali nagrodzeni i zdrowymi i słodkimi upominkami przez pana Dyrektora Romana Pinoczka, no i oczywiście gromkimi brawami.